Kodėl žmonės tiek daug dirba Amerikoje? Mano asmeninė patirtis ir mano tipinė savaitė mokykloje. #AIH27
Įstojus į Holivudą man dar niekada gyvenime neteko susidurti su tokiu darbo krūviu! Tad čia tau pabandysiu papasakoti būtent kaip tai atrodo ir bandysiu suprasti kodėl amerikiečiai daug dirba!
Grįžęs į Lietuvą pats pirmas dalykas, ką bandau daryti tai atsigauti po tokio intensyvaus krūvio ir darbo. Neslėpsiu, jaučiausi kurį laiką persidirbęs ir net nespėjau normaliai prisėsti parašyti atvirlaiški, tad noriu tau padėkoti už kantrybę, nes man labai svarbu tau rašyti. Kartais kai žmonės manęs paklausia “Tai kaip ten toje Amerikoje?” dažniausiai aš padarau pauzę ir tada bandau kažkaip lengvai atsakyti neinant į detales, bet jei vienu žodžiu turėčiau viską apibūdinti tai būtų - “Intensyviai”. Bet net žodis “Intensyviai” yra per daug mandagus, buvo “Žostkai”.
Ir tiesa pasakius, man pirmą kartą gyvenime teko susidurti su tokiu darbo krūviu. Noriu paklausti ir tavęs šiandien, o kaip tu? Ar daug dirbi savo gyvenime?
Iki atvažiaviimo į Ameriką aš jaučiau, kad gyvenime daug dirbau, bet man patinka mano darbas ir kūrybą. Bet kai tik atvykau į Los Andželo, man čia gyvenantys Amerikos lietuviai perspėjo, kad Amerikoje, skirtingai nuo Europos, žmonės gyvena kad dirbtų arba kitaip tariant “You live to work”. Ir čia visai kitokia darbo kultūra. Ir aš aišku sakiau - “Bring it on!”.
Bet man viską teko patirti savu kailiu. Ar grįžti namo po paskaitų 00:00 normalu? Normalu. Ar turėti darbinius skambučius 22:00 vakaro normalu? Visiškai normalu. Ar dirbti ir visus savaitgalius normalu? Labai normalu!
Tad kaip aš mokinausi ir dirbau Holivude? Ir kaip atrodo mano įprasta ir tipinė savaitė? Šiandien apie visai tai pasakosiu čia ir atvirai arba klausi kaip aš čia atsidūriau ant žemės? Apie viską toliau rašau šiame atvirlaiškyje!
Tai kiekviena diena mokykloje prasideda 9:00 ryto, o baigiasi 21:00 vakaro (Imtinai :D). Dažniausiai savaitė pas mus mokykloje prasideda antradienį, tad pradėkim nuo jo.
ANTRADIENIS (MIŠRIOS KLASĖS IR DARBAS SU AKTORIAIS)
9:00 - 13:00 IŠKRAUNAM TECHNIKĄ IR TVARKOME REKVIZITUS PO FILMAVIMO
Antradienį 9:00 jau esu mokykloje. Jei tą savaitgalį aš nefilmavau, aš esu paskaitose, jei filmavau ir režisavau, tada aš esu iki pietų sandėliuose, kuriuose iškraudinėju visą filmavimo techniką. Mokykla operuoja kaip Holivudo kino studija, kurioje per metus padaroma apie 200 trumpo metrų filmų. Tai kad įsivaizduotumėte mastelį, beveik kas antrą dieną po filmą. Kas dirbot prie filmų, suprasit, kaip tai intensyvu. Tad antradienį iki pietų iškraudinėji techniką ir esi atleistas nuo rytinių paskaitų.


Arba…
9:00 - 13:00 KASTINGO DIRBTUVĖS
O jei nefilmuoju, tad nuo 9:00 ryto iki 13:00 būna paskaitos, pavyzdžiui pavasarį turėjau kastingo dirbtuves, kuriose mokinamės kastinguoti ir dirbti su aktoriais. Šios paskaitos itin naudingos, nes jose būtent išmokstam atrasti personažus kartu su aktoriais.
14:00 - 17:00 KLASĖS SU AKTORIAIS
Po pietų iškart seka vaidybos klasės, kuriose mes dirbame su aktoriais individualiai, turime režisuoti scenas ir mokinamės režisūros, taip pat patys vaidiname. Man teko labai daug vaidinti šiemet, o svarbiausia dirbt su labai daug talentingų aktorių. Kartais į klases užsukdavo ir žymus aktoriai. Šios klasės būdavo mano mėgstamiausios, nes jose galėdavau išeiti kartais iš savo proto ir vaidinant jausti ir suprasti aktoriaus kūrybą.
18:00 - 21:00 OPERATORIŲ ARBA DAILININKŲ KLASĖ
Šioje klasėje mes žiūrime jau sukurtus mūsų studentų filmus, kuriuos dekonstruojame pakadriui ir kodėl būtent taip nufilmavome, ką kiekvienas kadras sako, kokia istorija jis neša ir kokias klaidas padarėme. Kiekvienas kūrėjas turi tylėti ir konspektuoti savo klaidas, kol dėstytojas ir studentai jam atvirai sako kritiką.
21:00 - 22:30 MONTAŽO REŽISIERIŲ KLASĖ
Į šią klasę aišku reikėdavo eit, kai filmai prie kurių dirbai buvo analizuojami, tai būtent čia mes žiūrėdavo pačius pirmiausius montažus, kur matydavome kaip filmas, kurį režisavome yra surenkamas Ši klasė man buvo garsi, nes čia dėstė montažo režisieriai kurie dirbo su didžiausias Holivudo grandais.
Po antradienio jau būdavai pavargęs, bet tik grįžęs ir darydamas namų darbus jau bėgau į trečiadienį.
TREČIADIENIS (PRODIUSAVIMAS IR FILMO TEORIJA)
9:00 - 13:00 FILMO GAMYBA
Trečiadienį visada rytas prasideda nuo susitikimų su komanda ir AFI mentoriais, kurie užtikrina, kad tavo filmo gamyba eina nuosekliai. Čia mes filmuojamus filmus ir projektus vystome nuo scenarijaus ir kiekvieną savaitę stebime progresą. Pavyzdžiui, filmas įprastai nuo scenarijaus parašymo yra padaromas per 6 savaites, Per pirmas tris savaites mes kalbame, kaip scenarijaus veikia ar veikia jo istorija ir scenarijus čia jau yra viskas. Taip pat, čia mes tvirtinamės lokacijas, kastingą, kaip filmas atrodys, kaip mes ji statysim ir filmuosime. Viską darome tuo pačiu principu, lyg kino mokykla būtų didžiulė Holivudo studija, kuri suinvestavo į mūsų filmą ir stebi mūsų progresą. Ne dažnai, šiuose susitikimuose viską išaiškėja, o labiausiai, jei nėra gero scenarijaus, matome, kaip bandome kompensuoti filmą kitais triukais, kurie dažniausiai nepadės jau filmui. Neslėpsiu, šiuose susitikimuose visko būna - ir juoko, ir ašarų. Nes čia būtent matome visą tiesą, kaip mums sekasi dirbti kaip komandai.

14:00 - 17:00 PILNO METRO RAŠYMO SCENARIJAUS KLASĖ
Čia mes rašome, rašome, rašome ir dar kartą rašome mokindamiesi dramaturgijos. Būtent ši klasė skirta parašyti savo pirmam pilno metro filmui Amerikos rinkai. Čia ir aš pradėjau rašyti savo filmą, kurio per pirmus metus jau parašiau net 45 lapus! Ši klasė yra tęstinė, nes ir kitais metais tęsiu ką pradėjau. Nerealu yra tai, kad man šioje klasėje reikėjo rašyti anglų kalba ir mano rašytojo blokas visiškai turėjo būti padėtas. Šioje klasėje dirbau tik su amerikiečiais studentais, kurie mane palaikė ir išlaisvino, tad esu labai jiems dėkingas ir būtent šioje klasėje sutikau vieną iš labai man svarbių dėstytojų, kuris pagyrė mano rašymą! Kaip kino režisierius, aš turiu būti ir labai geras dramaturgas, kuris žino, kaip pasakoti istorija.
18:00 -21:00 AMERIKOS ISTORIJOS KLASĖ
Trečiadienio kinas! Būtent šioje klasėje, mes žiūrime po 3-4 filmus, dažniausiai 3 trumpo metro filmus ir tada pilno metro filmą. Dėstytojas visada pristato kaip ir kodėl filmai buvo sukurti, su kuo susidūrė kūrėjai ir kas įdomiausia, kad būtent po filmų vyksta diskusijos su studentais ar mes pastebime filmų dėsningumus, kaip jie veikia mus ir jei galėčiau pasakyti tiksliau, ar tai ką mes mokomės mokykloje, matome, kaip buvo padaryta didžiausiuose ir garsiausiuose Amerikos filmuose. Ši klasė itin leidžia suprasti, kaip visa teorija, kurią mokinamės praktikoje tampa finaliniu produktu.
KETVIRTADIENIS (FILMŲ DIENA)
9:00 -12:30 ISTORIJOS DIRBTUVĖS
Ketvirtadienį prasideda mūsų sukurtų filmų premjeros, bet jos čia kitokios. Kino teatre mes įprastai rodome tik du filmus, bet tik parodžius filmus, komanda turi užlipti ant scenos, atsisėsti prieš salę ir tylėdama klausyti, ką kiti šimtas studentų pasakys apie filmą ir jį kritikuos. Kiekvienas studentas turi žalią arba raudona kortelę ir kai dėstytojas pavyzdžiui paklausia: “Ar jums buvo aišku, ko pagrindinis personažas norėjo?”
Studentai kelia žalias arba raudonas korteles. Vienas pakelia raudona kortelę, ir pasako, kodėl ir kaip nesuprato filmo, pagirdamas kūrėjus ir juos gerbdamas. Tačiau būtent čia mes gaudavome visada konstruktyvią kritiką ir kodėl filmas veikia ar neveikia. Visos klasėje surinktos pastabos ir kritikos būdavo surašomos ir paskui atsiunčiamos mums, mums reikėdavo jas išanalizuoti ir paklausti savęs, kaip mes jaučiamės ir kodėl taip padarėme filmą. Taip geriausiai išmokant nekartoti tų pačių klaidų.
Taip pat tą dieną vykstą ir…
SEMINARAI
Jei filmų tą dieną nerodome, tad ketvirtadienį mes toliau tęsiame, ką pradėjome ir jau ryte esu trumpo metro filmo rašymo klasėje, kurioje aš toliau rašau projektus, kuriuos filmuosiu čia mokykloje ir taip pat su kuriais aš baigsiu mokyklą. Dažnai dar šiuo laiku būna specialus seminarai, kaip geriau režisuoti aktorius arba kaip kurti serijas Netfilx, HBO MAX ar Dysney Plus. Šiuose seminaruose dažnai rotuoja dėstytojai, kurie turi paskaitas, keliems mėnesiams.
13:30 -18:30 - REŽISIERIŲ KLASĖ (ŽIŪRIM FILMUS)
Šioje klasėje mes pamatytavo visada pirmus režisieriaus vizijos montažus ir dažniausiai peržiūrėdavome po keturis filmus per šią klasė ir kiekviena nuodugniai analizuodavome ir kalbėdamvomes su režisieriumi, kodėl jis veikia arba neveikia. Šioje klasėje, mes kino teatro ekraną naudodavome tarsime kaip knygą, kuria kaip autidorija turėdavome skaityti ir stebėti, kiek filmas jau pakito nuo parašyto scenarijaus, nes dažnai būna, kad režisierius nepadaro to pačio filmo apie kurį buvo parašytas scenarijus.
19:00 - 21:00 MIŠRIOS KLASĖS
Čia dažniausia būna individualūs susitikimai su dėstytojais arba kolegomis su kuriais darai projektus ir pasitikrinį progresą.
PENKTADIENIS (PAGALIAU)
9:00 -12:30 ISTORIJOS DIRBTUVĖS
Lygiai taip pat kaip ketvirtadienį ryte vėl vyksta tos pačios istorijos dirbtuvės, kuriose kaip chirurgijos operacinėje operuojame filmus ir juos žiūrime bei kritikuojame kūrėjus, kodėl filmas yra geras arba kodėl jis visiškai neveikia. Ir čia turiu atsiverti, kad ne visada yra malonu sėdėti, ypatingai kai mano filmas pavyzdžiui neveikia, nes turi priimti ir nesėkmes ir fail’us. Šioje klasėje būna, kad studentai kai kurie susipyksta, bet didžiausias grožis yra tas, kad ši klasė išmokė pamatyti ir suprasti kino auditorija, kai filmą sukuri ir pristatai, tavo įsitikinimas kaip auditorija matys filmą ir auditorijos patirtis yra du visiškai skirtingi dalykai.
14:00 -17:00 PENKTADIENIO SEMINARAI
Čia yra laukiamiausi penktadienio seminarai, nes čia ateina žmonės iš industrijos arba įžymybės vesti paskaitų, pristatyti filmų ir pabendrauti su studentais. Nerealu yra tai, kad kiekvieną penktadienį tu gali iš arti pasiklausyti ir trumpai pakalbėti su žmonėmis, kurių filmais tu augai arba kino kūrėjais, kurie laimėjo daugiau nei vieną Oskarą ar dirbo prie puses milijardo biudžeto filmo. Ir kai tu susitinki su jais kiekvieną penktadienį, viduje pasidaro nuo viso krūvio šiek tiek lengviau, nes supranti, kad nesi vienas. O jie nuoširdžiai mus palaiko, šiuose seminaruose mokyklose buvę dauguma žymiausių kino ir TV kūrėjų, šiais metais man teko liudyti David Fincher’į, Wim Wenders ir kt.


Arba…
9:00 -21:00 RUOŠIAMĖS FILMAVIMAMS
Penktadienį taip pat jei turime filmavimus arba mano filmas filmuojamas, visą dieną ruošiamės ir krauname techniką į sunkvežimį arba į kino studiją, darome aikštelės apšvietimą ir ruošiamės savaitgaliui, per kurį mes filmuosime savo filmus. Kiekvienas studentas per metus nufilmuoja 4 filmus ir dirba prie tarp 8 ar 12 filmų. Pavyzdžiui, jei nerežisuodavau tą savaitgalį, tai dirbdavau pirmuoju režisieriaus asistentu ir valdydavau visą amerikietišką kino aikštelę. Dirbant prie kitų filmų irgi reikia nemažai pasiruošti ir padėti, tad būna dažnai taip, kad penktadienį tiesiog visą dieną ruošiesi.
Ir tada ateina savaitgalis.
ŠEŠTADIENIS, SEKMADIENIS, PIRMADIENIS(FILMAVIMAI)
Kiekvieną savaitgalio dieną nuo 9:00 iki 21:00
Savaitgalį vyksta filmavimai, kuriuose visi studentai dirba ir čia jau priklauso nuo filmo ar dirbi lauke, lokacijoje ar kino studijoje. Bet būtent pirmais mėnesiais man čia buvo sunkiausia įsivažiuoti į šį savaitgalio darbo ritmą, kai atrodo lauki savaitgalio, kad pailsėtum, o iš tikro čia mums reikėjo dirbti ir to poilsio nelabai rasi. Būdavo, kad tas krūvis toks intensyvus ir pavyzdžiui du mėnesius be savaitgalių tiesiog dirbi. Labai įdomu buvo stebėti savo savijauta ir kaip prie visko pripranti, bet turiu nuoširdžiai prisipažinti, kad tokiu krūviu dar neteko dirbt, nes būtent man truko pirmi metai devynis mėnesius.
Ir taip atrodo mano tipinė savaitė mokykloje, o dar susideda namų darbai (čia jau visai kita tema) ir toks krūvis būna ne tik savaitęs, o kelis mėnesius, kol turi semestro atostogas. Kai būna atostogos, pirmu taikiniu skrendu į Lietuvą, nes čia yra mano namai ir poilsis.
APIBENDRINANT…
Dirbant tiek per šiuos metus supratau vieną, kad myliu darbą ir kad ir koks būtų tempas, svarbu atrasti save ir net dienoje rasti tuos mažus džiaugsmus. Taip, Amerikoje stipri darbo kultūra, bet net ir joje reikia rasti pertraukų ir savo laimėjimų. Nes visgi, dėl žmonių, kurie dirbą šioje industrioje, aš pasirinkau kiną ir šią profesiją, nes dirbti su kitais kūrybingais žmonėmis yra mano didžiausias įkvėpimas. Ir kurti meną žmonėms mann yra prasmė. Kai kurie sutikti žmonės gatvėje iki šiol, kai pasisveikina man sako, kaip aš “sėkmingai varau” ar kokia didžiulė mano sėkmė būti Holivude, kas yra labai gražu ir aš esu dėkingas už tai. Ir čia labai suprantu, kad tą sėkmė yra tiesiog didelis darbas, kurį aš myliu, o šiandien tu irgi galėjai pajausti, ką reiškia studijuoti geriausioje kino mokykloje JAV.
Aš nežinau per ką eini šiuo metu ir gal turi nuostabią vasarą, bet noriu tau nusiųsti labai daug geros energijos ir padėkoti, kad čia esi su manim. Man tai svarbu ir tai, kad tu skaitai šį tekstą, man labai daug reiškia. Ir gal tau dar kas yra idomu iš mano studijų? Kokios istorijos tave domina? Aš pasistengsiu atrašyti į jūsų klausimus, o dabar iki kito atvirlaiškio!
Ačiū, kad buvai, esi ir būsi. ❤️
Saulius.
Ačiū, Sauliau! Buvo labai įdomu. Siunčiu atgal palaikymą. Labai linkiu atrasti tas poilsio minutes, kad galėtum kokybiškai tęsti savo svajonių studijas. Noriu paklausti, būtų įdomu sužinoti (jei įmanoma), kokius maždaug filmus žiūrite ir nagrinėjate? Ar tai būtinai bus garsiausi ir geriausi filmai (žinomi režisieriai, apdovanojimai,..), ar tai gali būti ir gana lėkštos romantinės komedijos ar kažkas kito panašaus, ko pilna pvz Netflix’e? Lauksime istorijų ir sėkmės!
Ačiū, Sauliau! Oho, kokios intensyvios studijos! Atrodo, turėtų būti nemažai įtampos ir galbūt streso, kol pripranti prie tokio tempo. Bet žinant, kad tai yra Tavo kelias į svajonės išsipildymą, galbūt palengvina situaciją.
Taip pat, manau, jog svarbu nepamiršti pasirūpinti savimi, kad neperdegtum, tikiu, jog visa tai puikiai žinai ir saugai save. 🙏
Linkiu sveikatos, ištvermės, kantrybės. Siunčiu palaikymą ir apkabinimus. ❤️