9 Dalykai, už kuriuos būtum atleistas Holivudo aikštelėje. #AIH35
Per kelis metus JAV man teko matyti aikštelėje visko - ir juoko ir ašarų,bet labiausiai, kas įstrigo, kad mačiau daug žmonių atleidimų. Tad šiandien noriu pasidalinti savo patirtimi bei įžvalgom!
Labas, drauge,
Taip tu! Anapus ekrano, kuris skaitai šį tekstą. Man labai gera rašyti vėl tau atvirlaiškius ir noriu padėkoti, kad esi mano kelionėje kartu, man tai svarbu. Jaučiu kiek didesnę padidėjusią bendruomene čia, tad laukia daug didelių naujienų apie kurias jau netrukus. O kadangi jau šiais metais baigiu mokslus Holivude, žadu čia dalintis visomis savo žiniomis, patirtimi, o taip pat, įkvėpti tave siekti svajonių, nes įdėjus darbo, tai įmanoma.

O šiandien mano atvirlaiškis tau visai kitoks, kuriame noriu atvirai pašnekėti apie kitą puse darbo, kai kurios klaidos gali kainuoti tau darbą aikštelėje. Labiau pasidalinti savo patirtimi dirbant mokykloje Holivude bei stebint kitas aikšteles. Daugelis žmonių nori sudalyvauti aikštelėje, pabūti, pajausti ar net padirbti, o kas jeigu tas noras būtų Holivude? Tad pakalbėkim šiandien apie tai - už kuriuos dalykus, galėtum būti atleistas aikštelėje?
1. Vėlavimas
Labas rytas! Šiandien mes turime filmavimą 9:00. Kada planuoji atvykt į darbą?
Visa komanda jau į aikštele rinksis 8:00 ryto, bet pavyzdžiui, patekai į kamštį, esi 8:30 jau vadinasi atvažiavai laiku, jei 8:45 jau vėluoji. Kodėl taip yra? Laikas Holivudo aikštelėje itin brangus, kiekviena minutė kainuoja dolerius ir amerikiečiai šiuo atveju yra labai griežti. Įsivaizduokim, tu atvykai 9:05, arba kad ir 15 minučių vėliau. Tave pasikviečia gamybos prodiuseris. Pirmą kartą gauni įspėjimą, jei pasikartoja, tave iškart atleidžia. Na bet jei pirmą dieną vėluoji valanda, gali ir nevažiuoti, būsi irgi atleistas.
Kita priežastis, kad Los Andžele įprasta “vėluoti” į paprastus draugų susitikimus dėl tragiškų kamščių, bet jei komanda pradeda vėluoti į filmavimus - prodiuseriai pradeda patirti milžiniškus nuostolius, tad į darbą niekas nevėluoja. Fun fact, per visą gyvenimą nesu vėlavęs ar pramiegojęs nei vieno filmavimo. Kol kas… :D
2. Saugumo taisyklių pažeidimas
Holivude ir Amerikoje aikštelių saugumas yra labai jautri tema, kuri yra ir istorinė žaizda, nes yra žmonių, kurie mirė aikštelėse dėl saugumo taisyklių pažeidimo (Puikiai manau atsimenate Alec Baldwin “Rust” incidentą ir visą bylą”.)
Pavyzdžiui, prie einant į aikštelę mano mokykloje Holivude, tau reikia išlaikyti saugumo egzaminą (man jį pavyko išlaikyti tik iš antro karto). Saugumas yra labai rimtas ir yra aikštelės inspektoriai, tai jeigu filmavimuose vyksta kaskadininkai triukai, arba yra vandens scenos, sprogimai, ugnis (net ir cigaretės rūkymas) ar gyvūnas, viskas yra traktuojama kaip “Hazard” pavojus ir pavyzdžiui, jei sugalvotumėte kaip nors”savaip” šiuos dalykus padaryti, gali grėsti didžiausios baudos. Nes be to, labai brangus ir gyvybės draudimas Amerikoje. Net neįsivaizduoju, kiek milijonų biudžetas vien galėjo būti draudimui ir kaskadiniams triukui “Mission Impossible” filmuose.
Bet saugumas yra jėga! Man jis labai patinka, nes taip užtikrinama labai saugi, rami bei profesionali aikštelė, kurioje gali jaustis saugus. Plius, kiekvieną rytą filmavimas prasideda nuo saugumo susitikimo, per kurį ir papasakojamos visos filmavimo taisyklės, saugumo reikalavimai, kuriame privalo visi filmavimo komanda dalyvauti. Jei žmogus vėluoja ir nedalyvauja, arba nesilaiko saugumo taisyklių (pavyzdžiui rūko aikštelėje, kurioje negalima rūkyti) jis gali būti iš karto atleistas.
3. Viršvalandžiai
Įsivaizduok, filmavimas eina idealiai, pamaina baigiasi 19:00, tu 18:58 matai, kad saulė tobulai šviečia, dėl kitų departamentų lėtesnio pasiruošimo, šiek tiek vėliau pradėjai šį kadrą ir galvoji, ai nieko, juk penkios minutės, padarom dar keletą dublių. Ir tai gali būti kritinė klaida, kuri kainuotų darbą net režisieriui, nes profsąjungos rimtai žiūri į viršvalandžius.
Viršvalandžiai yra didžiausia nepagarba komandai ir stipriai reglamentuojami visų darbo asociacijų bei profsąjungų, kurios tik pradėjus viršyti pamainos laiką pradės tave bauduoti ir gali gauti labai prastą reputaciją, po kurios žmonės nenorės su tavim dirbti, dėl to reikia aikštelėje mokėti dirbti ne tik savo darbą, bet ir mokėti dirbti su laiku ir suprasti bei gerbti kitų laiko ribas.
4. “Nemalk šūdo”
Angliškai mes vadinam “Don’t bitch around”, o tiksliau nebūk tas žmogus, su kuriuo niekas nenori dirbti, kuris:
skundžiasi ir blogai apkalbinėja kitus.
negerbia kitų ir juos žemina.
nedirba savo darbo arba imituoja, kad dirba.
rėkia, garsiai kalba arba trukdo dirbti.
komentuoja garsiai kitų darbą.
atidaro “komedijos klubą” su savo bajeriais ar juokingom istorijomis
Nes tada tave tą pačią dieną atleis iš aikštelės arba “black list’ins” ir nebekvies dirbti. O atleidimų man teko labai daug matyti, vien per mano baigiamojo filmą mes atleidom du žmones. Vienas iš jų labai nepagarbiai elgėsi su komanda, dirbant žiūrėjo futbolo rungtynes telefone, tad tas žmogus skrido pačią pirmą dieną iš mūsų aikštelės. Kodėl? Amerikoje žmonės griežti aikštelėje, kai komandoje yra “bad apple” , nes jis muša visą aikštelės “vaibą”. Bet būna ir toksiškų aikštelių, nes patys prodiuseriai būna tokie, bet tada apie juos irgi visi žino.
5. “Aš žinau, kaip geriau”
Įsivaizduok, vyksta filmavimas ir staiga, tu supranti, kad turi daugiau patirties už kitus ir tu padarysi savaip “gražesnį kadrą” ir juk tai bus greičiau, vis tiek padarysim “savaip” staiga pradeda lokacijoje stumdyti baldus, kad gražiau atrodytų kadras, nes ką tas jaunimas supranta, aš žinau kaip geriau atrodo.
Ne, deja taip geriau to nedaryti, nes departamentų hierarchija ir komunikacija yra labai griežta, jei tai ne tavo departamentas, tu daugiau padarysi žalos, nes kiekvienas departamentas dirbo pagal savo struktūra ir komunikacija. Tokie piktnaudžiavimai gali atsieti įspėjimu, bet jei tai kartojasi, atleidimu iš aikštelės. Filmavimo aikštelė yra kaip gyvas organizmas kuriame visi dirba tai ką turi dirbti.
6. Pafilmuosiu ir pafotkinsiu sau prisiminimui
Nu būna, kad kartais norisi viską prisiminti, ir paima impulsas, filmuoji su telefonu “This one for the gram” - nu gal ateičiai, niekas nepamatys juk, gal net slaptai, nes kai išeis Netflix show, galėsi visiems papasakoti, kad dirbai arba parodyti šeimai. Nežinau ar taip bus, nes jei pasirašei NDA (A Non-Disclosure Agreement) ir jo nepaisai, tave gali bauduoti bei pasiūlyti susirasti advokatą, nes tau grėsti gali ir teismas. Informacija ir komunikacija Holivude itin jautri, tad reikia labai laikytis visų kontraktų.
7. Netrukdyk aktoriui, nes per tave gausim baudą.
Aktoriai dažnai pakeri aikštele savo charizma ir energija, nes tai jų ofisas ir darbas. Įsivaizduok, tu dirbi jau kelias pamainas ir turėjai kontaktą gerą su aktoriumi ir vieną rytą, galvoji jį pakalbinsi prie pusryčių, arba pradėsi šiek tiek daugiau bendrauti, nei jis nori (nes tai tavo svajonių aktorė, aktorius). Turiu nuvilti, bet aktorius nėra tavo naujas geriausias draugas. Nes tavo rytinis pokalbis, gali pavėlinti jį primatavimus, grimo kambarį, repeticija, nes viskas registruojama minučių tikslumų. Plius, aktorius gina Aktorių Gildija (SAG AFTRA) tai jie privalo turėti aikštelėje savo “Actors Holding” ( važiuojantis aktoriaus namelis), kad aktoriaus galėtų susikoncentruoti vaidmeniui ir jie yra itin jautrus bei pažeidžiami. Aktorius, lengvai gali tave paskųsti, kad tu šiek tiek per intensyviai bendrauji ir jau ryt nebus tavęs aikštelėje. Bet šis dalykas galioja ir su visais aukščiausiai departamentais.
8. Nepalik maisto aikštelėje (Gerbk lokaciją)
Mane labai erzina, kai žmonės šiukšlina, bet įsivaizduok, staiga lokacijoje netyčia išpili kavą ant 20 000 dolerių kainuojančio baltojo lokio kilimo, kuris specialiai buvo atvežtas filmavimui ir…. Tikriausiai žinai savo likimą, jei pasakė ryte per saugumo susitikimą, kad jokių gėrimų lokacijoje. Bet kalbant rimtai, po įvairių filmavimų dažnai reikia lokacijų savininkas sumokėti ir draudimus, baudas, nes būna kad sugadini lokaciją, tad reikia visada laikytis saugumo taisyklių bei gerbti lokaciją. Bet paskutinis punktas yra tęsinys to.
9. Užsisvajoji ir nebejauti aikštelės
Įsivaizduokim, dirbi aikštelėje “PA” (Production Assitant) kuriame tau reikia visiems tiesiog duoti vandens ir kavos ryte. Tu dirbi nuostabiai, visi gavo iš tavęs rytinės kavos ir vandens, tu jau esi visų geriausias draugas. Tau lieka ekstra laiko, per kurį tu nedirbi, nes tavo darbas padarytas nepriekaištingai, tau sako, žinai mes tave paaukštinsim, prižiūrėk šito skvero pėsčiųjų eismą, kad neitų žmogus, kol mes filmuojam. Viskas aišku. Tu žiūri dvi valandas į skverą, ir jau supranti, kad čia lengviausias darbas, nes iš ten juk neina žmonės. Viskas puiku ir dėl to tu nepriekaištingai atlieki darbą. Visi laimingi.
Tada, staiga gauni žinutę į telefoną iš draugės, skaitai, pamatai, kad beveik išsikrovęs telefonas, kol skaitei, būtent tą akimirką bėga žmogus savo bėgimą, kuris tuoj pat “įbėginėja į kadrą” tu bėgi jo stabdyt, pats įbėgi į kadrą, režisierius rėkia “Cut” nes kadras nepavyko. Gauni įspėjimą, galvoji, kad nu pasitaiko, visi klystam juk. Tada, prisimeni, kad reik padėt gal tą telefoną krautis ir dabar dirbt savo darbą. Įkiši krautis į jungiklį… Ir visoje aikštelėje dingsta elektra, nes būtent į tą jungiklį negalima buvo kišti ir ne tik išmušė saugiklius, bet dingo elektra. Kol atstatė elektrą ir pakūrė naują generatorių, sugaišo 40min. Sveikinu, gerai dirbai, bet tavęs ryt jau nepakvies į aikštelę. Tu būsi atleistas. Aikštelėje turi ne tik dirbti, bet stebėti visumą, nes kaip minėjau, tai gyvas organizmas.
BET….
Kadangi tu perskaitei visus šiuos punktus, SVEIKINU, tu nebuvai atleistas iš Holivudo aikštelės. :D
O pabaigai…
Čia būtų esminiai mano devyni pastebėjimai iš kelių metų darbo Amerikoje, aišku, kiekviena aikštelė yra skirtinga ir kiekvienas projektas yra naujas iššūkis, bet ką supratau, kad Lietuviška ir amerikietiška aikštelė skiriasi, nes Lietuvoje daugiau laisvumo ir atlaidumo, nes bendruomenė mažesnė ir jautresnė, bet net ir mano šiandienos atvirlaiškis kalba apie kritines klaidas, aš vis tiek galiu užtikrinti, kad kino aikštelė yra viena magiškiausių vietų, kur gimsta nuostabūs dalykai.
Tad pabaigai, kuris tau punktas buvo įdomiausias? Ir ar norėtum savo jėgas išbandyti dirbant aikštelėje? O gal turi klausimų man? Parašyk man komentaruose!
Ir kaip visada.
Ačiū, kad buvai, esi ir būsi. ❤️
Visi punktai buvo labai įdomūs. Tarsi leido trumpam pabūti aikštelėje ir pajusti jos atmosferą. Kuriančiam žmogui laikas dažnai tirpsta: prisėdi pusvalandžiui, o pakėlęs akis supranti, kad praėjo keturios valandos. Todėl punktas apie viršvalandžius ypač užkabino. Bet jis labai teisingas, nes svarbu tiek gerbti komandą ir jos laiką, tiek atitrūkti pačiam.
Manau, daugeliui norisi bent kartą atsidurti aikštelėje – pamatyti, kaip viskas vyksta iš vidaus. O galimybė pabandyti patiems – tai jau tikra svajonė.
Ačiū, kad daliniesi – tai labai įkvepia! Tik pirmyn! ❤️🔥😊
Labas, Sauliau, koks įdomus šitas laiškas - ačiū Tau, kad daliniesi. Kas labiausiai nustebino, tai - viršvalandžiai. 😍 Va, čia tikrai gaučiau baudą! 🤣 Šis punktas privertė mane suklusti - kaip svarbu yra, net nebūnant vadove, bet tiesiog pačiai niekada nedirbti viršvalandžių ir neskatinti to daryti kitiems. O juk tikrai dažnai pas mus būna priešingai - mėgstame padirbėti ilgiau.
Ačiū dar kartą! 🤍